Čo raňajkujú naše deti?

Deti by najradšej jedli sladkosti. Rodičia sa im často musia prispôsobovať, aby do nich ráno aspoň niečo dostali.

Cereálie s mliekom, koláče a sušienky. Občas aj chlieb so salámou. Takto si deti predstavujú raňajky snov, hoci vedia, že sladkosti nie sú zdravé. Rodičia sa zase snažia robiť pre deti čerstvé a vyvážené raňajky. Nie vždy to však vyjde kvôli rannému zhonu. Vyplynulo to z kvalitatívneho výskumu agentúry NMS Research.


Ako domácu úlohu dostali deti nakresliť ideálne raňajky. Väčšina nakreslila cereálne kakaové guľôčky s mliekom, objavili sa však aj sušienky a domáce koláče. Slané raňajky deti uvádzali málo a keď už, tak väčšinou chlapci. Majú radi vajíčka, salámy a párky.

Realita na stole sa od raňajok podľa detských želaní líši. Mamy sa snažia pripravovať čerstvé a zdravé raňajky. Narážajú však na prieberčivosť detí a nedostatok času.
„U detí býva priechodná kombinácia bieleho polotučného jogurtu a müsli s lyofilizovaným ovocím. Najlepšie je, pokiaľ si deti môžu vytvoriť svoju vlastnú zmes, samozrejme z vhodnej ponuky surovín (rôzne druhy vločiek, rôzne druhy sušeného ovocia, lyofilizované ovocie, orechy, semienka). Takýmto spôsobom sa významne zvyšuje šanca, že dieťa raňajky naozaj zje, “ vysvetľuje výživová poradkyňa, PhDr. Karolína Hlavatá, PhD.

„Viem, ako by mali vyzerať raňajky a snažím sa ich robiť pestré. Problém je, že dcéra nemá rada všetko a nie všetko je populárne,“ uvádza jedna z oslovených matiek.
Z výskumu tiež vyplynulo, že deti si veľmi dobre uvedomujú, čo sú to nezdravé potraviny. Vedeli, že z čokolády, čipsov a pochúťok sa priberá a kazia sa z nich zuby. To ich ale neodrádza a túžia po nich aj tak. Dokonca uvádzali, že potajomky maškrtia.

„Sladké sušienky jem aj na raňajky. Ale iba ráno v posteli ešte predtým, ako ma prídu zobudiť rodičia,“ uviedlo jedno z detí.

S vedomosťou o zdravých potravinách to už bolo horšie. Ako zdravé označovali deti iba ovocie a zeleninu. Len pár detí uviedlo, že medzi zdravé potraviny patrí napríklad mlieko, mäso či ovsené vločky.

„Moc mi nechutí šalát, pretože je tam taký, no…taký sám, “ demonštruje detské vnímanie jeden z chlapcov.

Deťom ukázali rôzne produkty. Ak bola na obale čokoláda, automaticky vedeli, že je výrobok nezdravý. Výrobky s ovocím na obale považovali automaticky za zdravé. Ak na obale nebola čokoláda ani ovocie, prípadne oboje, nevedeli, kam výrobok zaradiť.

ČÍTAJ ĎALEJ