Pomáhajme druhým, pomôžeme aj sebe

Každý jeden z nás sa v živote môže ocitnúť na životnej križovatke. Stačí nesprávne rozhodnutie, prípadne choroba, ktorá nás pripraví o príjem. Ak máte vedľa seba rodinu, ktorá stojí pri vás, máte jednu z najcennejších vecí, akú si môžete priať.

Niektorí ľudia také šťastie nemajú. Stretla som sa s príbehom jednej ženy, ktorá sa chybami a nesprávnymi rozhodnutiami dostala do situácie, ktorú nemožno nazvať inak ako tesne pred pádom. Vtedy zasiahol osud a stretla človeka, ktorý jej nezištne podal pomocnú ruku a vytiahol ju z najväčších prúserov. Pritom jej vyrozprával svoj príbeh o tom, ako pred rokmi takmer skrachoval.

„Keď som večer sedel v kancelárii po tom, ako všetci zamestnanci odišli, premýšľal som, ako im ráno oznámim, že je koniec, a ako sa pozriem do očí svojim obchodným partnerom, ktorí vložili do mojej firmy veľké sumy peňazí. O všetko som prišiel nesprávnym investičným rozhodnutím. Ako som sa umáral vo svojich depresiách, zjavil sa vo dverách klient a požiadal ma, aby som za neho investoval veľkú sumu peňazí. To zachránilo moju firmu, mňa aj reputáciu. A ja som sa zaprisahal, že v živote pomôžem trom ľuďom. A vy ste tretia.“

Mala šťastie alebo osud jednoducho chcel, aby išla v živote ďalej. Odvtedy sa veľa zmenilo. K lepšiemu. Naučila sa hospodáriť s peniazmi. Dnes už vie, že človeka nerobia sebavedomým ani dôstojným drahé kabelky, kopec handier a 20 párov topánok. Peniaze sa musia točiť, aby sa k nám vracali znásobené. To druhé poučenie je vlastne záväzok. Pomôcť ľuďom v núdzi. A toto posolstvo posúva ďalej.

Každý z nás môže v živote padnúť na dno, v azylových domoch Betánia v Malackách a Emauzy v Holíči týmto ľuďom pomáhajú vstať a pokračovať ďalej. „Niekedy k nám príde bezdomovec a začíname úplne od začiatku. Od vybavovania občianskeho preukazu, cez znovu osvojovanie si pracovných návykov,“ hovorí Mgr. Katarína Baťková, vedúca centra Betánia v Malackách. Žijú tu muži, ženy a ich deti. Všetci majú spoločné to, že nemajú strechu nad hlavou. Mnohí si za to môžu nesprávnymi rozhodnutiami a nízkou finančnou gramotnosťou. Navyše sú mnohí z nich zavalení exekúciami.

Takmer všetci prišli rovno z ulice. Niektorí sami, iných priviedli policajti s omrzlinami na tele. S jednou igelitkou alebo vrecom, v ktorom majú celý svoj majetok.

Učíme ich, ako majú hospodáriť s peniazmi. Za pobyt platia síce malú čiastku, ale musia ju zaplatiť. Jedlo si zabezpečujú sami a dostávajú aj prídel. Neberieme im ich sociálne dávky, chceme, aby sa sami naučili, ako si ich rozložiť, aby im vyšlo na celý mesiac. Následne sa im snažíme nájsť prácu a aj si ju udržať. Tým, ktorým sa to podarilo, sú už v podnájme a šetria si na vlastné bývanie. Iní sa vrátili späť. U nás hospodáriť vedeli, vonku sa im to už vymklo z rúk.“ 

V centre je napríklad mamička s dvoma deťmi v bábätkovskom a batoľacom veku. Skúšala šťastie s jedným mužom a nevyšlo a podobný scenár sa zopakoval aj pri druhom. Po následných rozporoch s mamou sa dostala do centra. Teraz tu žije so svojimi deťmi spolu s ďalšími mamičkami a ich deťmi od bábätkovského veku až po tínedžerov. A všetci veria v lepšiu budúcnosť. Mám rada šťastné konce. A príbehy s happy endom tu nájdete rovnako ako tie, ktoré sa dobre neskončili. My však nemáme právo súdiť, držme palce a pomáhajme. Ľuďom, ktorí našu pomoc potrebujú, lebo sa ocitli na križovatke. A pomáhajme aj preto, aby sme pomohli sebe.

Lepšie pochopiť hodnoty, ktoré sú v živote skutočne dôležité.

Ja verím tomu, že desať percent z toho čo dostávam, mám vrátiť. Ľuďom, ktorí to potrebujú. 

Pridáte sa aj vy?

Pre dobrý skutok stačí niekedy naozaj málo.

Nepáči sa vám už nejaké oblečenie? Vyhodíte ho do koša? Skúste to nabudúce inak. Poinformujte sa vo svojom meste, či sa v ňom nachádza Azylové centrum alebo útulok a k bunde, ktorá už vyšla z módy, pribaľte nejaké trvanlivé potraviny a čistiace prostriedky a odneste ich ľuďom, ktorí to potrebujú. Nemajte strach, sú to ľudia ako my, len majú v živote menej šťastia a hľadajú ďalšiu cestu.

K vytvoreniu veľkonočnej atmosféry sa pridala aj spoločnosť Babičkin dvor, a. s.,  a ľuďom v azylových centrách Betánia a Emauzy darovala zdravé vajcia z podstielkového chovu a voľného výbehu bez GMO. Bude tak nielen zdravá praženica z vajec od firmy Babičkin dvor, ale aj veľkonočné dielničky pre deti a koláče.

Fotografie detí boli zhotovené po súhlase od ich mamičiek.

ČÍTAJ ĎALEJ