Túžite po krásnych a zdravých nechtoch? Aj vajíčka vám v tom pomôžu

Výrazne vám v tom vie pomôcť aj váš jedálniček. Nechty, rovnako ako každá bunka vášho tela, potrebujú stálu zásobu živín. O nechtoch by ste mali rozmýšľať rovnako ako o vašich vlasoch alebo pleti, pretože aj nechty sú odrazom toho, čo jete.

Vaše nechty tvorí vrstva proteínu, ktorý je známy ako keratín. Ide o ten istý proteín, ktorý nájdeme aj vo vlasoch. Rýchlosť, akou vám nechty rastú, závisí od viacerých faktorov, ako napríklad od pohlavia, ročného obdobia, genetickej predispozície a mnoho ďalších.

Napríklad mužské nechty rastú zvyčajne rýchlejšie ako ženské, platí však, že všetkým rastú stabilnou rýchlosťou. Nechty na rukách zas rastú rýchlejšie ako nechty na nohách; nechty na malíčkoch rastú pomalšie ako na ostatných prstoch; nechty zvyčajne rastú rýchlejšie v lete ako v zime a takto by sme mohli pokračovať.

Pevnosť nechtov vo veľkej miere závisí od genetickej predispozície. Aj keď vaše nechty nemôžete prinútiť rásť rýchlejšie alebo byť pevnejšie, je dôležité zásobovať ich živinami, ktoré potrebujú, aby ostali zdravé a silné. Iba tak dosiahnete, že sa nechty budú menej lámať a budú kvalitnejšie.

Pomôžu 4 druhy živín

Proteín – keďže základnou stavebnou zložkou nechtov je najmä proteín, nie je prekvapením, že strava pozostávajúca z proteínov je základom pre zdravie nechtov. Vyberajte si z ponuky nízkotučných rastlinných a živočíšnych produktov. Vhodná je napríklad sója a strukoviny, vajíčka, mliečne výrobky, morské plody, hydina a chudé mäso.

Omega-3 mastné kyseliny – užitočné tuky pomáhajú udržať vaše nechty zdravé a sú účinným pomocníkom v boji proti ich lámavosti. Najlepším zdrojom omega-3 mastných kyselín sú ryby, nájdeme ich tiež v orechoch, chia či ľanových semiačkach.

Zinok – zinok je minerál, ktorý je životne dôležitý pri syntéze bielkovín, pretože pomáha telu produkovať keratínový proteín, ktorý sa nachádza v nechtoch. Najbohatším zdrojom zinku sú ustrice, no v našich zemepisných šírkach ho nájdete aj v iných bielkovinách – v mäse, rybách, hydine, fazuli, jogurte a orechoch.

Horčík – horčík je veľmi užitočný minerál – je potrebný pre doslova stovky chemických reakcií vo vašom tele a rovnako ako zinok pomáha vášmu organizmu pri produkcii proteínov. Horčík sa nachádza v množstve zdravých potravín – ide napríklad o zelenú listovú zeleninu, orechy, fazuľu, celozrnné produkty, jogurt či sójové mlieko.

ČÍTAJ ĎALEJ