Ranný pocit hladu nie je zdravý a ani mini raňajky nie sú dobrý nápad, nakoľko len povzbudzujú chuť k jedlu. Dostávame tak nutkanie na kalorický pokrm. Nedostatok sacharidov totiž spomaľuje náš metabolizmus.
Zdravé raňajky zvyšujú odolnosť voči stresu. Vďaka tomu budú naša pamäť a koncentrácia fungovať na vyšších obrátkach a nebudeme sa stresovať.
Prvé jedlo musíme zjesť do dvoch hodín po prebudení a ešte pred odchodom z domu. Jedlo zadrží tvorbu žalúdočných štiav, ktorých nadmerné množstvo môže byť príčinou vzniku žalúdočných vredov.
Výskumy potvrdzujú, že ľudia, ktorí začínajú svoj deň raňajkami, majú viac energie a nie sú tak ospalí ako ľudia, ktorí pracujú v dopoludňajších hodinách s lačným žalúdkom.
Navyše, ak nedáte svojmu organizmu zdravé kalórie, večer vás prepadne hlad ako vlk s tancom okolo chladničky.
A ako by mali vyzerať zdravé raňajky?
Sladké pečivo prudko zvyšuje hladinu glukózy v krvi, ktorá sa za chvíľu opäť prudko zníži. Tak budeme celý deň hladní.
Mlieko je na raňajky vhodné, avšak nie so sladkými cereáliami, pretože táto kombinácia funguje rovnako ako sladké pečivo alebo croissant. Lepšiu službu nám urobia napríklad nesladené celozrnné cereálie s jogurtom alebo ovocím.
Párok či klobása na raňajky nepatria k zdravým stravovacím návykom. Pri kupovaných sendvičoch nevieme úplne presne, čo obsahujú a pravdepodobne budú veľmi sýte.
Palacinky a lievance smažené na oleji sú peknou spomienkou na raňajky u babičky počas prázdnin. Dospelí sa starajú o svoje zdravie inak.
Výbornou voľbou na raňajky sú varené vajcia. S varenými vajcami či toastom z tmavého chleba, ktorý je obložený syrom, šunkou, paradajkami s troškou bazalky začneme deň skutočne dobre.