Povedzte deťom príbeh o smutnej sliepke

Vajce reprezentuje zárodok, životnú silu, narodenie, nesmrteľnosť a vďaka škrupine aj pocit bezpečia. Všetky tieto pozitívne emócie však môže narušiť uvedomenie si, že konzumujeme vajcia z veľkokapacitných klietkových chovov.

Nezdravý kortizol
Nedá sa exaktne tvrdiť, že sú zdraviu škodlivé, avšak skúste si predstaviť život takej sliepky. Žije na priestore veľkosti papiera A4. Nemá možnosť vystrieť krídla, otočiť sa, hniezdiť, popoliť sa a hrabať. Netuší ako vyzerá a pôsobí denné svetlo. Žije smutný život a nemôže robiť nič, čo je pre nosnice prirodzené. Dôsledkom je možná produkcia vyššieho podielu nezdravého cholesterolu a stresového hormónu typu kortizol. A ten nie je zdravý pre vás ani vaše deti.

Nedajte sa oklamať krásnym obalom
Okrem zdravotnej stránky je možno práve Veľká noc vhodným časom na uvedomenie si našej humánnosti. Nakupujete vajcia najčastejšie v cenových akciách? A čo keď sú to práve vajcia od sliepok, ktoré žijú smutný život a produkujú tak smutné vajcia? Toto chceme, aby jedli naše deti? Porozprávajme im radšej príbeh o šťastných sliepkach, ktoré majú vďaka hlbokej podstielke alebo voľnému chovu šťastný život, môžu sa voľne pohybovať v hale aj vonku, a sú stále v úzkom kontakte so svojimi ošetrovateľmi.

Život je otázka priorít a zdravá strava, ktorej súčasťou by mala byť aj superpotravina vajce, rozhodne patrí na popredné miesto. Nedajte sa oklamať krásnym obalom, na ktorom si sliepka chodí po zelenej tráve a svieti na ňu krásne slnko. Realita je často niekde úplne inde. Pozorne si preto všímajte označenie na obaloch.

Veďme deti po ceste zdravia a humánnosti
Naša generácia zrejme veľkokapacitný klietkový chov sliepok nevyrieši do úplnej spokojnosti. Sme to však my, a najmä matky, ktoré ovplyvňujeme život a správanie sa ďalšej generácie. Už keď sa bábätko narodí, tak sa na nás nalaďuje a opakuje po nás všetko dobré aj zlé. A keď ho budeme viesť po ceste za zdravím a humánnosťou, je veľmi pravdepodobné, že klietkový chov zanikne. Nebude po ňom totiž dopyt.

Ako identifikovať vajcia?

Prvé číslo na kóde prezrádza, v akom (v akej technológii) systéme chovu bolo vajce vyprodukované:
0 – Ekologický chov (Bio)
1 – Voľný chov (chov vo voľnom výbehu)
2 – Podstielkový chov
3 – Klietkový chov – najnepriaznivejší systém chovu

Bez geneticky modifikovaných organizmov
Tak čo, stavíte svoj život a život svojich detí na zdravie? Nie ste si istí, či sa správne orientujete v číslovaní? Najlepšou voľbou je kupovať vajcia v obaloch Babičkine vajcia. Tie sú skutočne zdravé, slovenské so 100 % vysledovateľnosťou na konkrétnu farmu. „Našou snahou je preferovať podstielkový chov a voľný chov, pri ktorých majú nosnice vytvorené podmienky čo najviac sa približujúce prirodzenému výskytu v prírode (chovu),“ hovorí Dr. Jaroslav Novák, majiteľ spoločnosti Babičkin dvor, a. s.

Veľkokrtíšska firma Babičkin dvor je prvou spoločnosťou, ktorá začala produkovať vajcia bez geneticky modifikovaných organizmov. V súčasnosti produkuje mesačne 3 milióny vajec od nosníc, ktoré sú kŕmené sójou a ďalšími kŕmnymi surovinami vypestovanými v prírodnom variante, a nie geneticky laboratórne modifikovanými odrodami. Laboratórne rozbory vajec znesených týmito čistými krmivami potvrdzujú ich odlišné zloženie. Tie spočívajú najmä v rozdielovej hodnote „HDL“ dobrého cholesterolu.

ČÍTAJ ĎALEJ