Sliepky a ich nočné rituály: Uistite sa, že má vaša hydina komfortný spánok

Sliepky sú majestátne vtáky, ktoré vo svojom malom svete zažívajú denne
nespočetné množstvo dobrodružstiev. Niet sa preto čo čudovať, že aj ony potrebujú na zachovanie svojho zdravia dostatočnú regeneráciu v podobe dlhého spánku.

 

Vaša hydina si pre lepšie zdravie a pohodu zaslúži pokojný nočný odpočinok. Ako každý živý tvor, aj sliepky potrebujú kvalitný spánok na regeneráciu po dni plnom dobrodružstiev. Je pozoruhodné, že tieto graciózne vtáky uprednostňujú spánok na vyvýšených miestach, akými sú bidlá, aby sa cítili bezpečne pred predátormi – toto správanie je dedičstvom ich divokej existencie.

Spánok sliepok je komplexný, meniaci sa od krátkych šlofíkov aj počas dňa po hlboký spánok, ktorý podobne ako u ľudí trvá približne 8 hodín. Riadia sa svetlom – uložiť sa chodia so západom slnka a vstávajú pri prvých ranných lúčoch. Počas zimy je preto bežné, že sa na bidlo odoberajú skôr ako napríklad počas dlhších letných dní. Nie je ničím výnimočným, ak ich zazriete odpočívať s jedným okom pootvoreným. Umožňuje im to byť stále v strehu, čo je neoceniteľná evolučná adaptácia na možné nočné nebezpečenstvá.

Rôznorodosť spánkových vzorcov sliepok sa odvíja od ich veku, plemena a prostredia, v ktorom sa nachádzajú. Zatiaľ čo mladé kurčatá potrebujú viac odpočinku na rast a vývoj, dospelé sliepky a kohúti spia menej. Energické plemená ako Leghornky spia kratšie ako pokojnejšie druhy Brahmaniek či Cochins.

Sliepky majú tendenciu zdieľať spoločný priestor na spanie, čo podporuje ich sociálne väzby a poskytuje im pocit tepla a bezpečia. Aby boli tieto návyky rešpektované, je kľúčové vytvoriť v kuríne ideálne podmienky – od vhodného osvetlenia po zníženie hlučnosti. Pohodlné a bezpečné prostredie kurína je nevyhnutné nielen pre spánok sliepok, ale aj pre ich celkový zdravý vývoj.

Zaujímajú vás ďalšie témy týkajúce sa sliepok či by ste sa radi dozvedeli viac o slepačej misii za zrušenie klietkových chovov na Slovensku? Pridajte sa k hnutiu

Babičkinho dvora aj vy a sledujte ich na sociálnych sieťach či kliknite na web www.babickindvor.sk

 

ČÍTAJ ĎALEJ